Najnowszy raport analityków AXI IMMO dla rynku magazynowego w 1 połowie 2017 r. – rynek rozpalony do czerwoności
Rynek rozpalony do czerwoności. Duże kontakty wygenerowały historycznie wysoki popyt w pierwszym półroczu 2017.

Sektor nieruchomości magazynowych jest w doskonałej kondycji. Od stycznia do końca czerwca 2017 roku wynajętych zostało ponad 1,82 mln mkw., z czego 70% to nowe umowy najmu i ekspansje.
Deweloperzy przygotowują kolejne inwestycje, czego efektem jest 1,71 mln mkw. powierzchni magazynowej w budowie i 720 000 mkw. oddanych do użytku w ciągu pierwszych 6 miesięcy br.
Rozwojowi sektora sprzyjają zmiany w modelach sprzedaży jak również dobra koniunktura gospodarcza w Europie Zachodniej – czytamy w raporcie AXI IMMO podsumowującym I połowę 2017 r. na rynku magazynowym.
Popyt — historycznie najlepszy wynik pierwszej połowy roku
W pierwszych 6 miesiącach 2017 roku łącznie wynajętych zostało ponad 1,82 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co jest historycznie najlepszym wynikiem pierwszej połowy roku. Podpisano kontrakty na powierzchnię o 32% większą niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. 70% wolumenu transakcji stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje.
Wysoki poziom popytu świadczy o dobrej kondycji i dalszym dynamicznym wzroście sektora. Najlepszy wynik odnotowano w regionie Polski Centralnej, gdzie wynajętych zostało 444 000 mkw. w ramach zaledwie 16 umów najmu. Trzy z nich dotyczyły aż 52 proc. całkowitej powierzchni najmu w regionie. Są to kontrakty na realizacje inwestycji BTS firm: Castorama (100 000 mkw.),, BSH (79 000 mkw.) i OBI OBI (50 700 mkw.). Na podium znalazły się też Górny Śląsk (401 000 mkw.) i Warszawa (392 000 mkw.). – komentuje Anna Głowacz, Dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO.
W pierwszej połowie 2017 roku dominowały główne rynki, na których wynajętych zostało 1,6 mln mkw., zaś tylko 11% z popytu brutto stanowiły transakcje na mniejszych rynkach. W porównaniu z I połową 2016 r. największą dynamikę po stronie popytu zaobserwowano w Polsce Centralnej, gdzie nastąpił gigantyczny wzrost o 158%. Znaczący skok miał również miejsce na Górnym Śląsku, gdzie popyt wzrósł o 89%.
W strukturze popytu na czoło wysunęły się sieci handlowe z udziałem na poziomie (35%), następnie operatorzy logistyczni (30%).
O 10% wyższa podaż
Deweloperzy korzystają z dobrej koniunktury na rynku i intensywnie rozwijają kolejne projekty. Od stycznia do końca czerwca br. oddanych do użytku zostało 720 000 mkw. , o 10% więcej w porównaniu z I połową ubiegłego roku. Najwięcej nowych projektów powstało w okolicach Warszawy (115 000 mkw.), Bydgoszczy (113 000 mkw.) i Poznania (111 000 mkw.).
Największy udział w nowej podaży na koniec czerwca br. mieli deweloperzy: Panattoni (47%), następnie Prologis (12%) i Hillwood/7R (11%). Na koniec czerwca br. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły poziom 12 mln mkw.
Dynamika nowej podaży jest wysoka ( wzrost o 100% w porównaniu z rokiem ubiegłym) w budowie znajduje się 1,71 mln mkw. powierzchni przemysłowych, ale dominują inwestycje BTS i pre-let. Najwięcej buduje się w regionie Warszawy (360 000 mkw.), na Górnym Śląsku (330 000 mkw.) i w Szczecinie (293 000 mkw.).
Udział inwestycji spekulacyjnych w wolumenie projektów w budowie spada. Na koniec czerwca wynosił 24%, czyli o 18% mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Jest to efekt dużych projektów BTS, ale też większej ostrożności deweloperów, którzy w większości przypadków o rozpoczęciu nowych inwestycji decydują dopiero po podpisaniu przynajmniej jednej umowy pre-let. Inwestorzy spekulacji nie boją się tylko na głównych rynkach, najwięcej powierzchni nie zabezpieczonej umowami najmu powstaje w okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i we Wrocławiu – dodaje Anna Głowacz, Dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO.
Poziom pustostanów
Na koniec II kwartału br. wskaźnik pustostanów wyniósł 5,9% i był niższy o 0,2 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Najwięcej powierzchni do wynajęcia od zaraz znajduje się w regionie Szczecina (8,7%) i Wrocławia (8,5%).
Najniższą dostępność na koniec czerwca br. odnotowano w Polsce Centralnej (0,7%). W zasadzie w regionie brak jest wolnych od zaraz powierzchni klasy A, jak również brak perspektyw zmiany tej sytuacji do końca br.
Stawki czynszów gdzieniegdzie zwyżkują
W większości lokalizacji stawki czynszów utrzymują się na stabilnym, niskim poziome. W Łodzi i wybranych lokalizacjach na Górnym Śląsku obserwujemy delikatną tendencję zwyżkową. Przy transakcjach najmu dla średniej wielkości magazynów (w przedziale 2,5 – 5 tys. mkw.) deweloperzy nie są skłonni do ustępstw w odniesieniu do stawek bazowych, pole do negocjacji pozostaje w przypadku stawek efektywnych.
Najatrakcyjniejsze stawki efektywne możliwe są do uzyskania w okolicach Warszawy (1,90 – 2,40 euro/mkw.) i w Poznaniu (1,9 – 2,5 euro/mkw.) Dość wysokie stawki, powyżej 3,0 euro/mkw., utrzymują się w Łodzi oraz subregionie Bielska-Białej.
Prognozy
Na koniec roku 2017 możemy spodziewać się pobicia ubiegłorocznego wyniku 3 mln mkw. wynajętej nowoczesnej powierzchni magazynowej. Na wysoki wynik będą miały wpływ duże kontrakty z Górnego Śląska i Polski Centralnej, dalszy dynamiczny rozwój kanału e-commerce oraz dobre wyniki makroekonomiczne gospodarki polskiej, ale też niemieckiej i krajów UE.
Polska staje się rozwiniętym rynkiem magazynowo – przemysłowym, o wolumenie porównywalnym z Wielką Brytanią. Jesteśmy niewątpliwym liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a dzięki relatywnie niskim kosztom pracy, nadal wysokiej dostępności terenów i konkurencyjnym stawkom czynszów dobrą alternatywą dla rynków Europy Zachodniej.
Kluczową kwestią przy dużych projektach będzie nie tylko lokalizacja i dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, ale przede wszystkim dostęp do pracowników. Na duże inwestycje mogą liczyć nowe lokalizacje w woj. lubuskim, Białymstoku czy Kielcach, gdzie zasoby kadrowe jeszcze się nie wyczerpały.
Dobre perspektywy na rynku zachęcają deweloperów, którzy przygotowują kolejne inwestycje na głównych rynkach, jak też w nowych lokalizacjach, ale tylko pojedyncze projekty będą realizowane spekulacyjnie.
W drugiej połowie roku oddanych do użytku będzie ok. 1 mln mkw., co zapowiada kolejny rekord po stronie podaży na koniec 2017 r.
Pełen raport AXI IMMO Rynek magazynowy w I półroczu 2017 r. do pobrania na stronie: https://www.axiimmo.com/raporty-i-publikacje/raport-rynek-magazynowy-w-1-polowie-2017-r-AXI-IMMO/
Ostatnie artykuły
30 sierpnia 2024
Test formularza
AXI IMMO, największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje specjalną publikację „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim”. Województwo łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową. Realizowane tu projekty cechują się dużym jednostkowym wolumenem, tj. ponad 30 tys. mkw. przewyższającym średnią […]
30 stycznia 2024
Najnowszy raport AXI IMMO – Rynek biurowy w Warszawie 2023 i prognozy na 2024 r.
Nowa publikacja: Raport: „Rynek biurowy w Warszawie 2023” to najnowsza analiza stołecznego rynku biurowego za 2023 r. i prognozy na 2024 r. przygotowana przez AXI IMMO.
24 stycznia 2024
AXI IMMO wprowadza najemcę do 7R City Flex Kraków Airport I
Firma „ESKULAP” właściciel hurtowni weterynaryjnej oraz sieci sklepów wprowadza się 7R City Flex Kraków Airport I. Za kompleksowe doradztwo transakcyjne odpowiada największa polska firma doradcza AXI IMMO.
16 stycznia 2024
Silverstone Polska zmienia adres w Polsce Centralnej
Silverstone Polska w nowym centrum logistycznym na powierzchni magazynowej i biurowej w SEGRO Logistics Park Stryków. W transakcji Silverstone Polska reprezentowała AXI IMMO.