Raport: Polski rynek magazynowy III kwartał 2020 r.
Raport - Polski rynek magazynowy III kwartał 2020 - AXI IMMO publikuje najnowszy raport dla rynku nieruchomości magazynowych w Polsce. Zobacz jak kształtuje się popyt, podaż, czynsze i pustostany.

Firma AXI IMMO prezentuje najnowszą publikację, raport „Polski Rynek Magazynowy w III kwartale 2020 r.”
Polski rynek powierzchni magazynowych zgodnie z zapowiedziami przekroczył w III kw. 2020 r. granicę 20 mln mkw. całkowitych zasobów i nadal pomimo pandemii utrzymuje wysoki poziom projektów w budowie (ponad 1,5 mln mkw.). Po stronie popytowej w okresie od lipca do końca września 2020 r. zanotowano drugi w historii rekordowy poziom aktywności najemców, który wyniósł 1,22 mln mkw. (+49% r/r), a od początku roku wynajęto 3,5 mln mkw. Sektorowi magazynowemu towarzyszą także dobre nastroje z rynku inwestycyjnego, gdzie również pobito dotychczasowy rekord łącznej wielkości transakcji.
Inwestycje na rynku magazynowym w III kwartale
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku na rynku inwestycyjnym w sektorze magazynowym w Polsce zawarto transakcje na sumę 1,9 mld EUR, przy czym tylko w III kwartale 2020 r. właścicieli zmieniły aktywa o wielkości około 740 mln EUR.
Na rynku inwestycyjnym pobito dotychczasowy rekord łącznej wielkości transakcji
Wśród największych zamkniętych transakcji w III kw. 2020 r. wymienia się finalizację przejęcia środkowoeuropejskiego portfela Goodmana przez GLP (1 mld EUR, 66% obiektów ulokowanych jest w Polsce tj. ok. 880 000 mkw.), zakup przez Kajima Properties Europe i Savills Investment Management inwestycji Central European Logistics HUB (145 000 mkw.) zarządzanej przez firmę Panattoni oraz sprzedaż przez P3 magazynu BTS PepsiCo w Mszczonowie (58 500 mkw.) za 30 mln EUR firmie Elite Partners Capital.
„Trend przesunięcia się zainteresowania funduszy w kierunki sektora magazynowego jest bardzo silny, efektem tego jest ponad 48% udział magazynów w całości wolumenu transakcji inwestycyjnych od początku roku. Produkty magazynowego stały się inwestycjami pierwszego wyboru, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość, pomimo ograniczeń, jakie niesie ze sobą pandemia. Jednocześnie niska podaż produktów na rynku będzie jeszcze bardziej widoczna, a stopy kapitalizacji w perspektywie średnio i długoterminowej mogą wykazywać trend spadkowy”, mówi Renata Osiecka, Partner Zarządzająca, AXI IMMO.
Ciągły popyt na magazyny
Całkowity wolumen transakcji najmu w okresie od lipca do końca września 2020 r. wyniósł 1,22 mln mkw. (+49% r/r), wśród najaktywniejszych regionów znalazły się Górny Śląsk (297,5 tys. mkw.), Warszawa (253 tys. mkw.) i Dolny Śląsk (147 tys. mkw.).
Drugi w historii rekordowy poziom aktywności najemców, który wyniósł 1,22 mln mkw. (+49% r/r)
Sumarycznie w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku najemcy wynajęli łącznie prawie 3,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i produkcyjnej, a najwięcej w Warszawie (871 000 mkw.), Górnym Śląsku (689 000 mkw.), Polsce Centralnej (491 000 mkw.), Poznaniu (373 000 mkw.) i Dolnym Śląsku (325 000 mkw.).
Największy udział w popycie w analizowanym okresie miały logistyka (32,9%), sieci handlowe (16,3%), e-commerce (12,3%), produkcja (7,8%) oraz Elektronika/RTV i AGD (7,5%).
Podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych przekroczyła 20 mln mkw.
Aktywność deweloperów w okresie od lipca do końca września 2020 r. wyniosła 641 tys. mkw. (-36.3% r/r), co pozwoliło na spodziewane przekroczenie w III kw. br. bariery 20 mln mkw. i uzyskanie wyniku 20,2 mln mkw. (+12,6% r/r) w całkowitych zasobach nowoczesnych magazynów do wynajęcia.
Od początku roku dostarczono najwięcej powierzchni magazynowej w regionie Warszawy (419 tys. mkw.), Górnym Śląsku (414 tys. mkw.) i na Dolnym Śląsku (316 tys. mkw.). Natomiast obecnie w budowie znajduje się 1,56 mln mkw., (-15,5% r/r), z czego najwięcej na Górnym Śląsku (373 tys. mkw.) i w regionie Warszawy (343 tys. mkw.). Na trzecim miejscu uplasował się region Polski Zachodniej ze względu na rozpoczęcie inwestycji BTS o powierzchni użytkowej 200 000 mkw. dla najemcy z sektora e-commerce w Świebodzinie. Wśród największych zrealizowanych w III kwartale 2020 r. projektów magazynowych znalazły się m.in. Hillwood Oleśnica (52 975 mkw.), Panattoni Bielsko-Biała III (41 798 mkw.), Panattoni Sosnowiec II (30 000 mkw.), Hillwood Gliwice Sośnica (27 792 mkw.), Panattoni Gdańsk South II (26 431 mkw.) i MLP Pruszków II – rozbudowa (26 220 mkw.).
„Na skutek pandemii Covid-19 obserwujemy ograniczenie w nowej podaży w projektach budowanych typowo spekulacyjnie. Deweloperzy w porównaniu do poprzednich kwartałów dużo ostrożniej podejmują decyzję o realizacji nowych inwestycji. Wpływ na taką politykę mają przede wszystkim niepewna sytuacja rynkowa oraz zaostrzona polityka kredytowa banków tj. min. 50% wkład własny. W efekcie współczynnik powierzchni budowanej spekulacyjnie spadł pod koniec III kw. 2020 r. do 26,3%, podczas gdy na koniec 2019 wynosił on prawie 50%,” mówi Anna Głowacz, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO.
Co z ceną za wynajem magazynu?
Na koniec III kw. 2020 r. współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł 8% (+1,5 pp. r/r), przy czym najwyższy poziom pustostanów odnotowano w regionie Górnego Śląska (10,3%) i w Polsce Centralnej (9,30%), z kolei najniższy w Szczecinie (0,6%) i Polsce Wschodniej (1,1%). Niewielki wzrost w powierzchni dostępnej od ręki tłumaczy się oddaniem do użytku części inwestycji, których budowa spekulacyjna rozpoczęła się na początku roku.
Sytuacja ta nie wpłynęła na zmianę polityki cenowej większości właścicieli i na większości obserwowanych rynków magazynowych nie zaobserwowano istotnych zmian w zakresie stawek czynszowych. Na zakończenie III kw. średnie czynsze bazowe (w obiektach big box) wynosiły 3,2 – 3,6 EUR/mkw./m-c. Czynsze efektywne uwzględniające okresy zwolnione z opłat i zachęty od deweloperów utrzymały się na poziomie 2,4 – 2,7 EUR/mkw./m-c, czyli średnio od 20 do 30% niższej.
Prognozy dla rynku nieruchomości magazynowych
„W ostatnich trzech miesiącach 2020 r. spodziewamy się zdecydowanego wzrostu transakcji krótkoterminowych, jak również nowych umów w formułach pre-let i BTS, które pozwolą na zakończenie roku z wynikiem ponad 4 mln mkw. wynajętej powierzchni. Popyt będzie głównie generowany przez najemców z sektora dóbr szybko zbywalnych i e-commerce. Z kolei po stronie podażowej ze względu na bardziej restrykcyjne finansowanie nowych projektów, w kolejnych kwartałach możemy spodziewać się ograniczenia aktywności deweloperskiej w zakresie uruchamiania nowych projektów. Spodziewanym skutkiem w perspektywie średnio i długoterminowej będzie spadek poziomu pustostanów. Spadek ten może wpłynąć na tendencję wzrostową w zakresie stawek czynszów, szczególnie w inwestycjach typu last mile na terenie miast,” podsumowuje Anna Głowacz.
O AXI IMMO
AXI IMMO oferuje usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych. W ramach oferty firma świadczy usługi zarządzania łańcuchami B2B i B2C. Firma prowadzi analizy rynkowe oraz dostarcza raporty dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych m.in.:
- Czytaj nowszy raport dla rynku magazynowego w Polsce: Raport: Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2021
- Czytaj wstępne podsumowanie roku 2020 dla rynku magazynowego
- Poznaj ceny terenów inwestycyjnych – Grunty inwestycyjne — Raport Styczeń 2021
- Zobacz najnowsze dane dla rynku biurowego — Raport – powierzchnie biurowe w Polsce – ponad milion mkw. wolnej powierzchni biurowej
- Czytaj również Raport: Rynek magazynowy 1 połowa 2020 r.
- Zainteresować Cię może także Sale and leaseback – sposób na uzyskanie kapitału czy Raport: Rynek centrów danych
Największym atutem AXI IMMO jest połączenie międzynarodowych standardów obsługi z rzetelną znajomością rynku lokalnego. Firma otrzymała tytuł najlepszej Lokalnej Agencji Roku (2012 – 2019) w konkursie CiJ Awards organizowanym przez magazyn CEE CiJ Journal. Otrzymała również w latach 2016 – 2017 nagrodę dla Najlepszego Zespołu w sektorze magazynowym. W ramach partnerstwa międzynarodowego AXI IMMO należy do zrzeszeń Gerald EVE International oraz IRELS, zaś pracownicy są członkami stowarzyszenia SIOR i RICS. AXI IMMO Jest także członkiem stowarzyszenia PINK — Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych.
Ostatnie artykuły
30 sierpnia 2024
Test formularza
AXI IMMO, największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje specjalną publikację „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim”. Województwo łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową. Realizowane tu projekty cechują się dużym jednostkowym wolumenem, tj. ponad 30 tys. mkw. przewyższającym średnią […]
30 stycznia 2024
Najnowszy raport AXI IMMO – Rynek biurowy w Warszawie 2023 i prognozy na 2024 r.
Nowa publikacja: Raport: „Rynek biurowy w Warszawie 2023” to najnowsza analiza stołecznego rynku biurowego za 2023 r. i prognozy na 2024 r. przygotowana przez AXI IMMO.
24 stycznia 2024
AXI IMMO wprowadza najemcę do 7R City Flex Kraków Airport I
Firma „ESKULAP” właściciel hurtowni weterynaryjnej oraz sieci sklepów wprowadza się 7R City Flex Kraków Airport I. Za kompleksowe doradztwo transakcyjne odpowiada największa polska firma doradcza AXI IMMO.
16 stycznia 2024
Silverstone Polska zmienia adres w Polsce Centralnej
Silverstone Polska w nowym centrum logistycznym na powierzchni magazynowej i biurowej w SEGRO Logistics Park Stryków. W transakcji Silverstone Polska reprezentowała AXI IMMO.