Raport: Rynek magazynowy 1 połowa 2020 r.
Rynek magazynowy odporny na COVID-19 w 1 połowie 2020 r. E-commerce nadal napędza popyt. Czytaj cały raport.

Firma AXI IMMO prezentuje najnowszą publikację: Raport „Polski Rynek Magazynowy w 1 połowie 2020 r.”.
Polski rynek magazynowy po I połowie 2020 roku wciąż utrzymuje się na fali wznoszącej. Pandemia COVID-19 nie miała wpływu na wyniki po stronie popytu. Od stycznia do końca czerwca wynajęto 2,38 mln mkw. nowoczesnej powierzchni produkcyjno-logistycznej. Natomiast, porównując wyłącznie popyt brutto w II kw. 2020 r. w ujęciu rok do roku, wzrósł on o ponad 50% i wyniósł 1,36 mln mkw. Tak dobre wyniki są skutkiem dużej aktywności najemców z sektora e-commerce, w tym dużych transakcji BTS.
Pobierz raport: | Raport Polski Rynek Magazynowy w 1 połowie 2020 r. Pobierz PDF | 3 MB |
Inwestycje na rynku magazynowym
Pierwsza połowa roku na rynku magazynowym udowodniła, że światowy szok spowodowany pandemią COVID-19 nie miał aż tak dużego wpływu na ten sektor. Wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniósł rekordowe blisko 1,2 mld euro i stanowił prawie 40% ogólnego kapitału zainwestowanego nad Wisłą.
Wśród wybranych największych transakcji zrealizowanych w II kw. 2020 r. znalazły się m.in. sprzedaż przez P3 Parku Mszczonów (158 000 mkw.) dla Elite Partners Capital, a także kupno przez Polish Logistics LLP, platformę inwestycyjną powołaną przez REINO Capital, IO AM i Grupę Grosvenor centrum logistycznego Logistic City Piotrków Trybunalski o wielkości 135 000 mkw.
Obecnie najlepsze obiekty typu big box wyceniane są na 6,25%, a nieruchomości typu prime w strefie Warszawa – miasto na 5,5%. Utrzymanie stóp kapitalizacji na niezmienionym poziomie to efekt stabilności i bezpieczeństwa prowadzonych operacji biznesowych, a także silnego popytu, który dla wielu zagranicznych funduszy jest argumentem do inwestowania w tę klasę aktywów w Polsce.
„Pomimo spodziewanych trudności na rynku inwestycyjnym w sektorze magazynowym w Polsce mogliśmy z optymizmem patrzeć na kolejne doniesienia o zawieranych transakcjach. W efekcie pierwsze półrocze 2020 roku udało się zamknąć z rekordowym wynikiem w granicach 1,2 mld euro. W kolejnych kwartałach będziemy obserwować dalsze przekierowanie zainteresowania inwestorów z sektora handlowego i biurowego na magazynowy. Nadal wyzwaniem będzie dostępność jakościowych produktów na rynku” dodaje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca, AXI IMMO.
Niesłabnący popyt na rynku magazynowym
W pierwszej połowie 2020 roku zanotowano rekordową aktywność najemców. W analizowanym okresie popyt brutto wyniósł 2,38 mln mkw. powierzchni magazynowej (+25% r/r), a wśród najatrakcyjniejszych rynków znalazły się Warszawa (602,4 tys. mkw.), Górny Śląsk i Polska Centralna (po 396 tys. mkw.) oraz Poznań (257 tys. mkw.). Co więcej, tylko w drugim kwartale 2020 r. wynajęto 1,36 mln mkw., czyli o ponad 50%, niż w analogicznym okresie sprzed roku.
Natomiast w ramach umów krótkookresowych w pierwszej połowie roku wynajęto 326 tys. mkw. powierzchni.
W całkowitym wolumenie transakcji najmu najwyższy udział przypadł nowym umowom i ekspansjom, które stanowiły 75% wszystkich podpisanych umów.
Najaktywniejszymi sektorami w I połowie 2020 r. były:
- 25,5% logistyka,
- 18% elektronika/RTV i AGD,
- 14,5% sieci handlowe,
- 14,4% e-commerce,
- 7,5% produkcja.
„W drugim kwartale 2020 r. mogliśmy zaobserwować szczególnie wysoką aktywność najemców, która była efektem zamknięcia wielu transakcji BTS jeszcze z początku roku. Dodatkowo, między kwietniem a czerwcem w ramach umów krótkoterminowych tj. tych nieprzekraczających 2 lat odnotowaliśmy rekord wynoszący 262 tys. mkw. wynajętej powierzchni. Tak duże zapotrzebowanie wynikało głównie ze względu na rosnącą sprzedaż w kanale e-commerce. Dodatkowo niektórzy klienci przyjęli strategię, aby realizować część ekspansji za sprawą tymczasowych umów najmu,” mówi Anna Głowacz, Dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, AXI IMMO.
Największe magazyny dla e-commerce
Wśród największych transakcji zamkniętych w I połowie 2020 r. należy wymienić Panattoni BTS Świebodzin na ponad 200 000 mkw. dla poufnego najemcy z branży e-commerce, Euro Net w Prologis Park Janki na 73 400 mkw., Amazon w Hillwood Łódź Górna na 72 900 mkw. oraz dwóch poufnych najemców, z których pierwszy reprezentuje branżę odzieżową i zajmie 67 000 mkw. w Panattoni Park Czeladź IV, natomiast drugi wynajął 51 900 mkw. w ramach Exeter Park Stryków.
„Jedną z długotrwałych konsekwencji pandemii COVID-19, która definiuje na nowo rynek magazynowy jest przeniesienie handlu do Internetu. Nie znamy jeszcze decyzji wszystkich najemców, jednak spodziewamy się, że te firmy, które postanowią zrezygnować z powierzchni handlowej, a będą chciały pozostać na polskim rynku zdecydują się na wynajęcie powierzchni magazynowej. Dlatego nieobecność w centrum czy parku handlowym nie będzie oznaczać całkowitego wycofania się firmy z polskiego rynku. To z kolei będzie dodatkowy bodziec do rozwoju sektora magazynowego, w tym mniejszych formatów magazynowych, jak np. projekty w formule SBU, które poza powierzchnią magazynową mogą zaoferować przestrzeń w ramach showroomu,” mówi Anna Głowacz.
II połowa 2020 roku pod znakiem zmniejszonej aktywności deweloperskiej?
Na koniec czerwca 2020 r. deweloperzy oddali ok. 1,1 mln mkw. nowej powierzchni (+9,6% r./r.), przez co całkowite zasoby magazynowe w Polsce osiągnęły blisko 19,5 mln mkw.(+15,9% r./r.). Najwięcej inwestycji oddano w regionie Warszawy (ponad 325 tys. mkw.), na Dolnym Śląsku (200 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (192 tys. mkw.).
Wśród największych oddanych projektów w I połowie 2020 r. znalazły się Panattoni A2 Warsaw Park na 103 670 mkw., BTS P3 PepsiCo Mszczonów na 58 500 mkw. oraz Hillwood Wrocław Wschód II na 52 400 mkw.
W kontekście nowej podaży obecnie w budowie znajduje się ok. 1,77 mln mkw. (-24% r./r.), głównie w regionie Warszawy oraz na Dolnym i Górnym Śląsku.
Ograniczenia w podaży spowodowane są większą ostrożnością związaną z niepewną sytuacją rynkową i wyższymi wymogami związanymi z finansowaniem projektów, którą można m.in. zaobserwować po spadku powierzchni budowanej spekulacyjnie. Na koniec czerwca jej odsetek wynosił 33,6%, w porównaniu do 45,3% pod koniec marca br.
Sytuacja ta wpływa także na współczynnik pustostanów, który obecnie wynosi 6,8% (+0,8 pp. r./r.). Najwięcej powierzchni dostępnej od zaraz oferuje rynek wrocławski (10,1%), Poznań (7,4%) i Polska Centralna (6,9%).
W kontekście podaży na mniejszych rynkach magazynowych warto śledzić sytuację w Trójmieście i Polsce Zachodniej, gdzie odpowiednio całkowite zasoby tych rynków po ukończeniu budowanych projektów powinny wzrosnąć odpowiednio o 29% i 71%.
Czynsze bazowe stabilne
Na większości rynków czynsze w pierwszej połowie 2020 roku utrzymały się na stabilnym poziomie. Średnie stawki w obiektach typu big box wahają się w przedziale 3,20 – 3,60 euro/mkw., przy czym najdroższą lokalizacją pozostaje Warszawa-miasto (od 4,80 euro/mkw.).
Natomiast w zakresie stawek efektywnych na koniec czerwca br. widoczny był delikatny trend spadkowy. Sytuacja ta dotyczy głównie regionów z wysokim poziomem pustostanów i lokalizacji o dużej konkurencyjności. Najniższe stawki efektywne możliwe są do uzyskania w okolicach Poznania oraz okolicach Warszawy (Błonie, Grodzisk Maz.).
„Spodziewamy się, że zgodnie z prognozami całkowite zasoby magazynowe na zakończenie 2020 r. przekroczą 20 mln mkw. przy mniejszym niż dotychczas udziale powierzchni budowanej spekulacyjnie. Co więcej, oś współpracy na linii deweloper – doradca – najemca będzie głównie uzależniona od pozytywnej weryfikacji kondycji i stabilności finansowej ostatniego z podmiotów. W wyniku większej ostrożności ze strony deweloperów i spodziewanego spadku projektów spekulacyjnych w kolejnych kwartałach prawdopodobnie zaobserwujemy spadek powierzchni dostępnej od zaraz. Po stronie popytowej to w głównej mierze firmy logistyczne i sektor e-commerce będą najbardziej widoczną grupą najemców. Natomiast część klientów w obawie przed ponownym wprowadzeniem ograniczeń może zdecydować się na zwiększenie zapasów magazynowych, aby uniknąć przestoju w produkcji”, podsumowuje Renata Osiecka.
Słuchaj podcastów dla poszczególnych rynków magazynowych:
- Warszawski rynek magazynowy – Warszawa – miasto rozwija logistykę ostatniej mili
- Łódzki rynek magazynowy – Rynek magazynowy w Łodzi – logistyczne serce Polski
- Wielkopolski rynek magazynowy – Rynek magazynowy w Poznaniu – wysoki popyt powrócił
- Wrocławski rynek magazynowy – Dolnośląski rynek magazynowy jako ważny hub logistyczno-produkcyjny
- Zachodniopomorski rynek magazynowy – Rynek magazynowy w Szczecinie kusi najemców z sektora e-commerce
- Górnośląski rynek magazynowy – Górny Śląsk – centralny hub dystrybucyjny dla Europy Środkowo-Wschodniej
- Pomorski rynek magazynowy – Dynamiczny rozwój trójmiejskiego rynku magazynowego
- Małopolski rynek magazynowy – Rozwój na wschód szansą dla krakowskiego rynku magazynowego?
- Lubelski rynek magazynowy – Wschodzące lokalizacje magazynowe w Polsce – Lublin
- Świętokrzyski rynek magazynowy – Wschodzące lokalizacje magazynowe – rynek kielecki
- Lubuski rynek magazynowy – Województwo lubuskie – wschodzące lokalizacje magazynowe
O AXI IMMO
AXI IMMO oferuje usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych. W ramach oferty firma świadczy usługi zarządzania łańcuchami B2B i B2C. Firma prowadzi analizy rynkowe oraz dostarcza raporty dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych.
Zobacz dane dla rynku biurowego —I połowa 2020 na rynku biurowym w Polsce
A także Nowe inwestycje biurowe w Warszawie 2019 -2021
Czytaj również Raport: Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2021 i Raport: Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020
Zainteresować Cię może także Sale and leaseback – sposób na uzyskanie kapitału
Największym atutem AXI IMMO jest połączenie międzynarodowych standardów obsługi z rzetelną znajomością rynku lokalnego. Firma otrzymała tytuł najlepszej Lokalnej Agencji Roku w latach 2012 – 2019 w prestiżowym konkursie CiJ Awards organizowanym przez magazyn CEE CiJ Journal. Otrzymała również w latach 2016 – 2017 nagrodę dla Najlepszego Zespołu w sektorze magazynowym.
Ostatnie artykuły
30 sierpnia 2024
Test formularza
AXI IMMO, największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje specjalną publikację „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim”. Województwo łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową. Realizowane tu projekty cechują się dużym jednostkowym wolumenem, tj. ponad 30 tys. mkw. przewyższającym średnią […]
30 stycznia 2024
Najnowszy raport AXI IMMO – Rynek biurowy w Warszawie 2023 i prognozy na 2024 r.
Nowa publikacja: Raport: „Rynek biurowy w Warszawie 2023” to najnowsza analiza stołecznego rynku biurowego za 2023 r. i prognozy na 2024 r. przygotowana przez AXI IMMO.
24 stycznia 2024
AXI IMMO wprowadza najemcę do 7R City Flex Kraków Airport I
Firma „ESKULAP” właściciel hurtowni weterynaryjnej oraz sieci sklepów wprowadza się 7R City Flex Kraków Airport I. Za kompleksowe doradztwo transakcyjne odpowiada największa polska firma doradcza AXI IMMO.
16 stycznia 2024
Silverstone Polska zmienia adres w Polsce Centralnej
Silverstone Polska w nowym centrum logistycznym na powierzchni magazynowej i biurowej w SEGRO Logistics Park Stryków. W transakcji Silverstone Polska reprezentowała AXI IMMO.